Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Działalność za 2020 rok

Sprawozdanie merytoryczne z działalności

Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie

za rok 2020r.

• Klub Mola Książkowego – GBP w Świekatowie prowadzi cotygodniowe zajęcia dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Spotykamy się w każdy czwartek o 15:00, zajęcia trwają godzinę zegarową. W okresie wakacji letnich, ferii zimowych oraz ferii świątecznych zajęcia są zawieszone. Ilość uczestników to 8-10 osób. W 2020r. „Mole” spotkały się 9 razy stacjonarnie i 4 razy online.

• GBP w Świekatowie jest organizatorem Warsztatów rękodzieła. Są to cotygodniowe spotkania dla Pań, które odbywają się w środy od 15:00 do 17:00. Obecnie spotyka się 10 osób. W 2020r. warsztaty odbyły się 24 razy stacjonarnie i 8 razy online.

• GBP w Świekatowie jest organizatorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSG w Bydgoszczy Filia w Świekatowie. W pierwszej połowie roku uniwersytet liczył 28 słuchaczy, odbyły się 4 wykłady . W drugiej połowie roku na zajęcia uczęszczało 21 słuchaczy i odbył się 1 wykład.

• Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych – w GBP utworzono Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych. Są to godzinne spotkania na których dyskutujemy na temat przeczytanej książki. Ilość uczestników 10 osób. W 2020 roku odbyły się 3 spotkania stacjonarne oraz 2 spotkania online.

• Ferie w Bibliotece. W drugim tygodniu ferii w bibliotece odbywały się zajęcia dla dzieci. Codziennie oprócz środy podczas dwugodzinnych spotkań poznawaliśmy życie roślin i zwierząt zimową porą, bawiliśmy się w przyrodniczego detektywa, uczyliśmy jak na co dzień chronić środowisko oraz w jaki sposób oszczędzać energię i wodę. Oprócz wiedzy teoretycznej graliśmy również w przyrodnicze memory, malowaliśmy, tworzyliśmy tropy zwierząt w glinie a na koniec wykonaliśmy przepiękne lampiony. Zajęcia prowadzili "Zieloni Edukatorzy" przy Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Spotkania odbywały się w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko – pomorskiego „Lubię tu być…na zielonym!” Ilość uczestników: 8 osób.

• 7 lutego biblioteka zorganizowała wyjazd na operę komiczną w dwóch aktach „Awantura w Recco”. Do Opery w Bydgoszczy pojechało z nami 58 osób. • 6 marca biblioteka zorganizowała wyjazd do Kina Wrzos w Świeciu. Na film „Swingersi”. Pojechało z nami 39 osób.

• W marcu biblioteka ogłosiła konkurs na „Kartkę wielkanocną”. Niestety z powodu zamknięcia bibliotek w związku z epidemią, konkurs został anulowany.

• W czasie kiedy biblioteka była zamknięta dla czytelników z powodu epidemii Covid - 19, biblioteka włączyła się w akcję #Nie zostawiam czytelnika. Udostępnialiśmy linki do ciekawych wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, zachęcaliśmy do wirtualnego zwiedzania bibliotek, muzeów cyfrowych, zamków, teatrów i oper.

• 23 kwietnia z okazji „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich” dla czytelników przygotowaliśmy krótką historię tego święta oraz krzyżówkę.

• W ramach „Tygodnia bibliotek” biblioteka przygotowała dla swoich czytelników spotkania autorskie online z Romanem Pankiewiczem. Spotkania można było oglądać na kanale youtube od 8 maja do końca miesiąca. Tematyka spotkań to: „Islandia – Trzeci żywioł”, „5 ważnych zawodów”, „5 zawodów kultury i oświaty”. Dodatkowo w ramach „Tygodnia bibliotek” zorganizowaliśmy zabawę dla dzieci „Namaluj nam swoją wymarzoną bibliotekę” oraz przygotowaliśmy biblioteczny rebus.

• Z okazji „100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły” przygotowana została w bibliotece wystawa książek dla czytelników.

• Z okazji „Dnia Matki” bibliotekarze nagrali filmik „Jak wykonać broszkę dla Mamy”. Filmik zamieszczony został na FB biblioteki.

• Z okazji „Dnia Dziecka” biblioteka przygotowała dla dzieci „Teatrzyk cieni”. Filmik przedstawiający bajkę „Trzy świnki” można było obejrzeć na FB biblioteki.

• Biblioteka zorganizowała również wyjazd do Opery na musical „Bulwar zachodzącego słońca”. Niestety Opera Nova w Bydgoszczy nie wznowiła działalności i zostaliśmy zmuszeni do odwołania wydarzenia. Na musical miało pojechać z nami 50 osób.

• W ramach „Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom” na spotkaniu „Klubu Mola Książkowego” online dzieci wysłuchały bajek o zwierzętach czytanych przez bibliotekarzy a następnie wykonały rysunek przedstawiający ich ulubione zwierzątko. Zajęcia odbyły się w formie online. Ilość uczestników: 5 osób

• Od czerwca do listopada w bibliotece realizowany był projekt „Chcieć to znaczy móc – warsztaty rękodzieła dla Seniorek” , który polegał na przeprowadzeniu warsztatów rękodzieła dla 10 Seniorek z terenu naszej gminy. W ramach projektu zrealizowanych zostało 7 bloków tematycznych: biżuteria z koralików, z wełny czesankowej, dequpage, ozdoby wielkanocne, bożonarodzeniowe, stroiki całoroczne a także florystyka. Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu i izolacji społecznej Seniorów. Warsztaty odbywały się od sierpnia do początku listopada. Większość spotkań odbyła się w specjalnie przygotowanej Sali, która znajduje się w budynku w którym mieści się biblioteka. Z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego Panie spotykały się raz w tygodniu na dwugodzinnych warsztatach. Wraz z pogarszającą się sytuacją epidemiczną zmieniliśmy formę zajęć na spotkania online. Podsumowanie projektu w pierwotnej wersji miało mieć formę uroczystego spotkania połączonego z wystawą, jednak panująca sytuacja uniemożliwiła nam zrealizowanie tego pomysłu. Spotkanie odbyło się w formie online a prace uczestniczek projektu zaprezentowane zostały w krótkim filmiku. Projekt realizowany był od czerwca do 13 listopada 2020r.

• W okresie lipiec-wrzesień w GBP GBP trwał „Wakacyjny konkurs czytelniczy”. Nagrodzonych zostało 13 osób w pięciu kategoriach wiekowych: dzieci do lat 5, dzieci w wieku 6-12 lat, dzieci i młodzież w wieku 13-19 lat, dorośli w wieku 20-60 lat, Seniorzy 60 +. Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa, rozbudzenie zainteresować czytelniczych oraz promocję nowości czytelniczych zakupionych przez GBP. Z uwagi na epidemię zwycięzcy odbierali nagrody indywidualnie w bibliotece.

• 15 sierpnia odbył się III Leśny Bieg Świekatowski o „Puchar Proboszcza”. Wzięły w nim udział 42 osoby. W tym roku uczestnicy zostali podzielenie na trzy kategorie wiekowe dzieci do lat 10, młodzież 11 – 15 lat oraz dorośli. Bieg został zorganizowany przy współpracy z Sołectwem Świekatowo oraz La Siesta Estremo.

• 5 września biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie” Z uwagi na ograniczenia, wydarzenie miało formę online. Nakręcono w bibliotece krótki filmik z czytania fragmentów Balladyny Juliusza Słowackiego. Filmik zamieszczony został na FB biblioteki.

• 29 września z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” odbyło się spotkanie online dla dzieci z Przedszkola w Świekatowie. Uczestnicy wysłuchali bajki czytanej przez bibliotekarza.

• 8 października obyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na UTW Filia w Świekatowie. Wykład inauguracyjny poprowadził prof. WSG dr. Inż. Cezary Kościelak.

• W listopadzie biblioteka przyłączyła się do akcji Kinder „Przerwa na wspólne czytanie” W tym roku akcja polegała na zbiórce książek dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Z uwagi na czasowe zamknięcie bibliotek w tym miesiącu akcja została przedłużona do stycznia 2021r.

• 18 grudnia odbyło się w bibliotece Świąteczne czytanie bajek online. Bajkę o przygodach świętego Mikołaja dzieciom z Przedszkola w Świekatowie przeczytali pracownicy biblioteki.

• Udostępniamy naszym czytelnikom darmowy dostęp do LEGIMI – internetowej wypożyczalni e-booków. Miesięcznie udostępniamy 15 kodów.

• Biblioteka udostępnia mieszkańcom gminy terminal dostępu do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Jest to dostęp do wszystkich publikacji naukowych znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej.

• Udostępniamy lokal dla Agenta Ubezpieczeniowego PZU w środy 13:00-15:00.

• GBP w Świekatowie współpracuje z TRG Świekatowo, Orkiestrą Dętą OSP w Świekatowie, sołectwami z Gminy Świekatowo. Jesteśmy również członkiem LGD Gminy Powiatu świeckiego.

W trakcie trwania epidemii czasowej zmianie i skróceniu uległy godziny otwarcia biblioteki dla czytelników. Było to podyktowane potrzebą częstej dezynfekcji pomieszczeń w których przebywali czytelnicy. Z użytkowania została także czasowo wyłączona sala komputerowa oraz czytelnia.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny