Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Działalność za 2021 rok

Sprawozdanie z działalności upowszechnieniowej

Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie

za 2021 rok.

- W okresie od 2 listopada 2020r. do 24 stycznia 2021r. Biblioteka brała udział w akcji „Przerwa na wspólne czytanie” organizowanej przez Kinder. W tej edycji akcja polegała na zbieraniu książek dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat, które zostały przekazane małym bibliotekom. W podziękowaniu za udział w akcji, biblioteka otrzymała certyfikat oraz 2 pufy i 4 książki dla dzieci

- 25.03.2021r. odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Z uwagi na obostrzenia spotkanie odbyło się w formie online. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o książce Olgi Rudnickiej „To nie jest mój mąż”.

- 26 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbyło się spotkanie online z dziećmi Przedszkola w Świekatowie. Podczas spotkania dzieci obejrzały bajkę pod tytułem „Groszki” w teatrzyku Kamishibai, jest to japoński teatr obrazkowy, tradycyjna sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków.

- W kwietniu Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie złożyła wniosek do programu „Działaj Lokalnie” na zajęcia z młodzieżą, jednak dofinansowania nie otrzymała.

- W dniach od 8.04 -30.04.2021r. Biblioteka przeprowadzała się do lokalu tymczasowego na ulicy Tucholskiej 23/2. Zabraliśmy ze sobą zaledwie połowę księgozbioru i wyposażenia. Druga połowa została zdeponowana w budynku Szkoły Podstawowej w Tuszynach. Konieczność przeprowadzki wynikała z faktu, że w budynku w którym mieściła się Biblioteka rozpoczęła się jego modernizacja.

- W ramach tygodnia bibliotek, który w tym roku upłynął pod hasłem „Spotkajmy się w bibliotece” 12 i 14 maja zorganizowane zostały spotkania online dla dzieci z Przedszkola w Świekatowie. Podczas spotkań dzieci wysłuchały bajki pod tytułem „Królik Franek i tajemnica dobrej zabawy” autorstwa Pani Marty Krzemińskiej

- 26.05.2021r. z okazji Dnia Matki Biblioteka złożyła wszystkim Mamom życzenia oraz udostępniła na stronie internetowej instrukcję krok po kroku jak wykonać stroik dla Mamy. - 31 maja 2021r. Odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Po wielu miesiącach spotkanie odbyło się formie tradycyjnej na świeżym powietrzu. Tym razem omawialiśmy książkę autorstwa P. Marty Radomskiej „Tego kwiatu jest pół światu”.

- 30 maja 2021r. z okazji „Ogólnopolskiego Tygodnia czytania Dzieciom” zorganizowane zostało spotkanie z dziećmi z Przedszkola w Świekatowie. Tym razem spotkaliśmy się na świeżym powietrzu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajki o Śwince Peppie , która wyruszyła na wakacje

. - 16 czerwca 2021r. Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych uczestniczyli w spotkaniu podróżniczym z Panem Robertem Gondkiem. Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lnianie a zaproszenie dla naszego klubu otrzymaliśmy od Pani Dyrektor tamtejszej biblioteki.

- 28 czerwca 2021r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych na świeżym powietrzu. Tym razem omawiałyśmy książkę Sylwii Trojanowskiej „Powiedz mi jak będzie”.

- w okresie od 6 – 10 lipca zorganizowaliśmy „Wakacje z biblioteką” dla dzieci z naszej Gminy. W programie były: zajęcia literackie, gry i zabawy ruchowe, animacje dla dzieci, quizy, kalambury, zagadki a także warsztaty teatralne i spektakl teatralny zatytułowany „Morskie opowieści” przygotowany przez Teatr Bajeczny.

- 27.07.2021 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych na świeżym powietrzu. Tym razem omawiałyśmy książkę "Historia małżeńska" - Tomasza Kieres - 12 sierpnia 2021 r. z okazji 35 – lecia istnienia Orkiestry Dętej w Świekatowie, biblioteka przygotowała wystawę, na której znalazły się wybrane zdjęcia od początków działalności Orkiestry do dnia dzisiejszego.

- W okresie lipiec-sierpień w GBP trwał „Wakacyjny konkurs czytelniczy”. Nagrodzonych zostało 15 osób w pięciu kategoriach wiekowych: dzieci do lat 5, dzieci w wieku 6-12 lat, młodzież w wieku 13-19 lat, dorośli w wieku 20-60 lat, Seniorzy 60 +. Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz promocję nowości czytelniczych zakupionych przez GBP. Z uwagi na epidemię zwycięzcy odbierali nagrody indywidualnie w bibliotece.

- 10 sierpnia 2021 r. Biblioteka złożyła po raz piąty wniosek o dofinansowanie na budowę nowego budynku biblioteki do Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Kierunek Interwencji 2.1 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025”. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 2250000,00zł. Jednakże ze względu na fakt, że Gmina otrzymała dotację z „Polskiego Ładu” na ten sam cel w wysokości 2700000,00 Biblioteka zrezygnowała z otrzymanego dofinansowania.

- 28 sierpnia odbył się IV Leśny Bieg Świekatowski oraz Marsz Nordic Walking o „Puchar Proboszcza” organizowany z okazji 30-lecia reaktywowania Gminy Świekatowo. W biegu wzięło udział 51 osób a w Marszu 18 osób. Uczestnicy biegu zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe: dzieci do lat 7, dzieci w wieku 8 – 11 lat, młodzież od 12 – 16 lat oraz dorośli 17+ lat. Dla wszystkich uczestników były medale, a dla osób, które stanęły na podium Puchary oraz nagrody rzeczowe. Dodatkowe pucharu za I miejsca we wszystkich kategoriach ufundował Wójt Gminy Świekatowo, a Biblioteka wręczyła puchary dla najbardziej zmęczonego i najbardziej wytrwałego uczestnika biegu i marszu. Bieg został zorganizowany przy współpracy z Sołectwem Świekatowo oraz La Siesta Estremo oraz Gminą Świekatowo.

- 30.08.2021 r. w Organistówce odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem omawiałyśmy książkę "Splątane ścieżki" Agnieszka Krawczyk

- Od września biblioteka brała udział w projekcie „Mała Książka Wielki Człowiek”. Projekt skierowany jest do dzieci z roczników 2015 – 2018. Małym czytelnikom rozdajemy wyprawki czytelnicze oraz specjalne karty małego czytelnika, na której dzieci zbierają naklejki, które otrzymują za każdą wizytę w bibliotece.

- 4 września biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. Tym razem czytaliśmy „Moralność Pani Dulskiej”.

- W miesiącu wrześniu rozpoczęły się szkolenia online w ramach projektu „Sieć na kulturę w podregionie świeckim". Wybraliśmy szkolenie "Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych". Projekt składa się z 2 etapów: Etap I. to Szkolenia dla pracownika biblioteki. Etap II. Zajęcia z dziećmi/młodzieżą (współprowadzone przez pracownika biblioteki z Trenerem z FWZR) – 15 spotkań po 2 godziny. Projekt zakończył się przed Świętami Bożego Narodzenia.

- 29 września z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania” odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola w Świekatowie. Czytaliśmy bajeczkę o przygodach Maksia.

- 30. września z okazji Dnia Kropki bibliotekarze zorganizowali zajęcia z kropką w roli głównej. W tym celu odwiedziliśmy Przedszkole w Świekatowie. Motylki i Biedronki uczestniczyły w zajęciach manualnych oraz ruchowych. Nie zabrakło również zabaw z chusta animacyjną Śpiewano również piosenkę " Biedroneczki są w kropeczki".

- 30.09.2021 r. w Organistówce odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Omawiałyśmy książkę Nicholasa Sparksa „Powrót”.

- 7 października 2021 r. obyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na UTW Filia w Świekatowie. Wykład inauguracyjny poprowadził prof. WSG dr. Inż. Cezary Kościelak. W tym roku zapisało się 25 słuchaczy.

- 14.10.2021 r. otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w wysokości 6200,00zł. Wniosek o dotację składaliśmy w sierpniu br.

- 4 listopada dla słuchaczy UTW odbyło się spotkanie Panią Jolantą Nowińską. Autorka opowiadała o Krainie Rajskiego Ptaka, o koralowych wysepkach, niedostępnym buszu oraz o potomkach łowców głów.

- 6 listopada biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci zatytułowane „Klockowe L-Maszyny”. Podczas zajęć każde dziecko zbudowało z klocków lego jeżdżącą maszynę. W zajęciach uczestniczyło 14 dzieci.

-15.11.2021 r. w Organistówce odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem omawiałyśmy książkę „Zwyczajna Kobieta” Anny Płowiec.

- 25 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia do Przedszkola w Świekatowie zawitał MIŚ., który czytał dzieciom bajki o Misiach. W spotkaniu wzięło udział 32 dzieci.

- 5 grudnia 2021 r. GBP w Świekatowie wspólnie z Gminą Świekatowo, Szkołą Podstawową w Świekatowie, Sołectwami oraz Kołami Gospodyń Wiejskich zorganizowała po raz drugi Gminny Kiermasz Adwentowo – Mikołajkowy. Podczas kiermaszu można było zakupić rękodzieło autorstwa mieszkańców gminy Świekatowo, a na dzieci czekał Święty Mikołaj, który rozdawał prezenty. W imprezie wzięło udział około 300 osób.

- 14 grudnia 2021 r. w Bibliotece odbyło się rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego. W tym roku przedmiotem zmagań był bombka na choinkę. W konkursie udział wzięły 4 osoby.

- 22 grudnia odbyło się Gwiazdkowe czytanie bajek w którym udział wzięły najmłodsze dzieci z Przedszkola w Świekatowie. W spotkaniu uczestniczyło 25 dzieci wraz z nauczycielami. - Warsztaty rękodzieła – Od stycznia do końca kwietnia ze względu na epidemię warsztaty obywały się w formie online.

Od maja 2021 roku wznowiliśmy spotkania stacjonarne z Seniorkami, które odbywały się w środy. Od maja do końca sierpnia w godz. od 15:00 do 17:00, a od września w godz. 11:00 – 13:00. Ilość uczestniczek: 10 osób. Spotykaliśmy się w budynku organistówki dzięki uprzejmości TRG Świekatowo i P. Danuty Megger, którzy udostępnili nam lokal na ten czas.

- Biblioteka udostępnia mieszkańcom gminy terminal dostępu do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Jest to dostęp do wszystkich publikacji naukowych znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej.

- Bezpłatnie udostępnialiśmy naszym czytelnikom darmowy dostęp do LEGIMI – internetowej wypożyczalni e-booków. Miesięcznie udostępnialiśmy 23 kody. - Biblioteka wypożyczała czytelnikom czytniki E-booków.

- Udostępnialiśmy lokal dla Agenta Ubezpieczeniowego PZU w środy 13:00-15:00.

- GBP w Świekatowie współpracowało z TRG Świekatowo, Orkiestrą Dętą OSP w Świekatowie, sołectwami z Gminy Świekatowo. Jesteśmy również członkiem LGD Gmin Powiatu Świeckiego.

- GBP w Świekatowie współpracuje z UTW WSG w Bydgoszczy i prowadzi Filię UTW w Świekatowie. Jednak ze względu na pandemię w I półroczu 2021 roku wykłady były zawieszone. W II półroczu odbyło się 5 wykładów.

- W okresie styczeń - grudzień 2021 r. pracownicy Biblioteki wzięli udział w 16 szkoleniach.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny