Projekt: "Wakacje marzeń z biblioteką"

Logo projektu Działaj Lokalnie

Wakacje marzeń z Biblioteką Grupa nieformalna „Pożeracze literatury” złożyła wniosek o dotację w Konkursie Grantowym „Działaj Lokalnie 2022” na dofinansowanie zajęć podczas wakacji 2022 r. Wniosek ten złożyliśmy do DL w Świeciu za pośrednictwem Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie, która pomagała nam przy jego pisaniu i będzie wspierała nas podczas realizacji zadań zaplanowanych w projekcie. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 5700,00 zł. Projekt „Wakacje marzeń z biblioteką” skierowany jest do dzieci z terenu naszej Gminy i polega na zorganizowaniu wakacyjnych zajęć dla 20-osobowej grupy w wieku 7 – 11 lat. Realizowany będzie od maja do sierpnia 2022 r.. Większość zajęć bezpłatnie poprowadzą członkowie grupy nieformalnej przy wsparciu pracowników Biblioteki a tylko trzy profesjonalni instruktorzy. Zajęcia, które planujemy zorganizować będą bardzo różnorodne (każdego dnia inne), ciekawe, rozwijające zainteresowania i pasje dzieci. Wśród planowanych działań znajdą się zajęcia literackie, plastyczne, ruchowe, teatralne, chemiczne eksperymenty, sportowe, gry planszowe, quizy, kalambury, filcowanie, wiklina papierowa i Quliing, malowanie na tkaninie, makrama itp. Udział w zajęciach ma dostarczyć dzieciom niezapomnianych przeżyć. Częścią integralną cyklu zajęć będzie wyjazd do Kina i do Wioski Tematycznej zlokalizowanej na terenie gmin powiatu świeckiego. Poza zajęciami warsztatowymi w ramach projektu przeprowadzimy kampanię reklamową zadania, nabór uczestników, zakupimy materiały niezbędnych do prowadzenia zajęć, zaprosimy Teatr ze spektaklem dla dzieci (dwa razy w przeciągu całego cyklu zajęć, każde spotkanie z innym przedstawieniem) a także zorganizujemy wyjazd do Kina i do Wioski Tematycznej. Na koniec przygotujemy spotkanie zamykające i podsumowujące projekt podczas którego dzieci opowiedzą gościom o zajęciach w których uczestniczyły. Zaprosimy na nie rodziców oraz przedstawicieli Gminy i innych organizacji, które współpracowały z nami przy realizacji projektu. Nam rodzicom bardzo zależy na zorganizowaniu aktywnego wypoczynku w czasie wakacji letnich dla dzieci z terenu naszej Gminy. Chcemy im zapewnić możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, wśród rówieśników. Udział w zajęciach pozwoli na rozwijanie zainteresowań, wpłynie pozytywnie na relację z rówieśnikami. Pozwoli na ciekawe spędzenie wolnego czasu a także na odbudowanie relacji rówieśniczych wśród dzieci. Wierzymy, że po miesiącach spędzonych przed komputerami takie zajęcia będą ciekawą alternatywą dla naszych pociech.

PODSUMOWANIE PROJEKTU "WAKACJE MARZEŃ Z BIBLIOTEKĄ"

W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie wspólnie z grupą nieformalną „Pożeracze literatury” realizowała w bibliotece projekt pod tytułem „Wakacje marzeń z biblioteką”. Na ten cel udało się pozyskać dotację w wysokości 5700 złotych od Ośrodka Działaj Lokalnie w Świeciu. Projekt realizowany był od maja do końca sierpnia. Rozpoczął się akcją informacyjną w maju, później rekrutowaliśmy uczestników do projektu aby pod koniec czerwca już po zakończeniu roku szkolnego rozpocząć zajęcia. Spotkania dla dzieci odbyły się w dwóch turach. Pierwsza trwała od 27 czerwca do 4 lipca. W tym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach literacko – plastycznych podczas których powstał przepiękny napis „Wakacje marzeń z biblioteką” oraz wyspa minionków. Brały udział w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu, na stadionie gminnym uczestniczyły w zajęciach sportowych podczas których trenowały biegi, grały w piłkę i oczywiście fantastycznie się bawiły. W pierwszym tygodniu zajęć odwiedził nas również „Teatr Bajeczny z Bydgoszczy”. Była to okazja do obejrzenia spektaklu oraz wzięcia udziału w warsztatach podczas których dzieci poznawały tajniki pracy aktora. Uczestnicy wakacji wzięli również udział w warsztatach chemicznych, które sprawiły im ogromną frajdę. Podsumowaniem pierwszej tury zajęć była wycieczka do Wioski Chlebowej w Janiej Górze. Tutaj poznaliśmy tajniki wypiekania chleba oraz jego historię. Druga tura zajęć odbyła się w sierpniu. Tym razem malowaliśmy na tkaninie dzięki czemu powstały przepiękne torby na zakupy. Rozwiązywaliśmy quizy, graliśmy w gry planszowe. Obowiązkowo odbyły się również zajęcia sportowe na stadionie gminnym, które poprowadził dla dzieci Pan Marcin Bielicki. Ponownie odwiedził nas Teatr Bajeczny, tym razem ze spektaklem „Bocianie serce” oraz warsztatami. Odbyły się również warsztaty rękodzieła podczas których dzieci tworzyły przypinki oraz uczyły się filcowania i Quillingu. Zakończeniem drugiego tygodnia zajęć był wyjazd do Kina Wrzos w Świeciu na film „Kurozając” 23 sierpnia odbyło się spotkanie podsumowujące całego projektu, na którw zaprosiliśmy wszystkie dzieci, rodziców oraz innych gości. Na początku spotkania namalowaliśmy swoje wspomnienia z wakacji. Później przy wspólnej kawie i herbacie odpowiadaliśmy o tym, jakie były „Wakacje marzeń z biblioteką”. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 35 dzieci z terenu naszej gminy. Udział w zajęciach pozwolił na rozwijanie zainteresowań dzieci a także wpłynął pozytywnie na relacje z rówieśnikami. Pozwolił na ciekawe spędzenie wolnego czasu. „Wakacje marzeń z Biblioteką” były sfinansowane ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości”.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.