Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Festyn Borowiacki

Zorganizowanie Festynu Borowiackiego w miejscowości Zalesie Królewskie

21 września 2014r. w Zalesiu Królewskim odbył się Festyn Borowiacki. Organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie. Miała ona na celu promowanie idei stworzenia w Zalesiu Królewskim wioski tematycznej „Borowiacka wieś”. Festyn mógł się odbyć dzięki Funduszom Unijnym pozyskanym za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania BORY TUCHOLSKIE – a dokładniej współfinansowany był z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 – wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.

Atrakcje - jakie były dla uczestników:

  1. Wystąpienie Pani Krystyny Lewickiej-Ritter, która opowiadała o historii regionu, o korzyściach jakie mogą płynąć z utworzenia wioski tematycznej itp.
  2. Występ zespołu „Muzeum Sygnałów Myśliwskich” z Tucholi,
  3. Izba Pamięci – w budynku szkoły – oprowadza właściciel zbiorów Marian Schroder;
  4. Chata Pod Strzechą – można pojechać bryczką – oprowadzają właściciele – Państwo Teresa i Zenon Giersz, którzy mieli dodatkowo poczęstunek dla zwiedzających;
  5. Catering pod nazwą BOROWIACKIE SMAKI – dla uczestników festynu za darmo (potrawy podawane to m.in. Szandar borowiacki, Szarpanka (parzybroda), Gulasz mięsno-grzybowy, zylc, grzyby w marynacie, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasto drożdżowe.

Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi było Stoisko KGW z Zalesia Królewskiego gdzie oferowano pieczonego ziemniaka, grochówkę, grillowane skrzydełka, bigos, rogaliki drożdżowe oraz domowe kompoty. Ponadto był pokaz Fitness Dance – prowadziła go Magdalena Kujawska, malowanie twarzy dla dzieci – malowała Ewa Gracz.

Mieszkańcy, którzy zdecydowali się przyjść na Festyn mogli też wziąć udział w konkursach z nagrodami. Nagrody zakupione były w ramach kosztów projektów. Odbyły się trzy konkursy:

1 – Plastyczny  - rysujemy symbol borów Tucholskich, brało udział 7 osób,

2 – Wędkarski - Łowienie „rybek” w bali, brało udział 8 osób,

3 – Test wiedzy o Borach Tucholskich, brało udział 8 osób. Test liczył 13 pytań.

W każdym konkursie był taki sam zestaw nagród: miejsce 1 wędka z kołowrotkiem, miejsce 2 walizka wiklinowa, miejsce 3 kosz piknikowy.

Po części oficjalnej – czyli około 18:00 rozpoczęła się zabawa taneczna – grał zespół BINGO. Całość zakończyła się o północy.

 

Zdjęcia - Jakub Gackowski

 

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny