Warsztaty fotograficzne
Gmina Świekatowo moim miejscem na ziemi
W czerwcu 2009 roku dobiegła końca realizacja projektu „Gmina Świekatowo moim miejscem na ziemi” organizowanego prze Bibliotekę w Świekatowie, finansowanego w ramach programu „Równać Szanse Regionalny konkurs grantowy 2008”. Formą realizacji były warsztaty fotograficzne dla młodzieży w wieku 13 – 16 lat. Pisaliśmy już wcześniej o kolejnych etapach przebiegu przedsięwzięcia. Teraz możemy pozwolić sobie na podsumowanie półrocznej pracy.
Bezpośrednimi uczestnikami projektu była dziesięcioosobowa grupa młodzieży gimnazjalnej. Efektem końcowym całości jest album fotograficzny promujący gminę. Zdjęcia jakie się w nim znajdują to efekt ponad 30 godzin warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Jakuba Gackowskiego. Album zatytułowany tak jak projekt – „Gmina Świekatowo moim miejscem na ziemi” prezentowany był na wystawie w bibliotece (w dniach 15 – 19 czerwca tego roku), podczas spotkania zamykającego projekt (23 czerwca) oraz na festynie kolejarskim w ramach VI Dni Świekatowa. Wydany w nakładzie 150 sztuk stanowi prestiżowy materiał reklamujący naszą gminę. Z godnie z życzeniem uczestników warsztatów album w prezencie otrzymali przedstawiciele naszych władz, pracownicy gminy oraz osoby pomagające w realizacji projektu. Kilkanaście egzemplarzy z przeznaczeniem na cele promocyjne otrzymały też Urząd Gminy oraz TRG Świekatowo.
Teraz – jak na podsumowanie przystało – projekt w liczbach. Koszt projektu to 9749,00zł w tym 7000,00zł dotacji otrzymanej od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (patronat ze strony polskiej prowadziła Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży). Niemalże połowa tej kwoty została wydana na druk albumu. Pozostałe koszty to zakup dwóch cyfrowych aparatów fotograficznych, wyjazd młodzieży do Muzeum Fotografii w Bydgoszczy połączony z robieniem portretów w atelier i pracą w ciemni fotograficznej, koszty dwóch wystaw zorganizowanych w bibliotece, materiały eksploatacyjne (papier fotograficzny, tonery do drukarki itp.) oraz koszta osobowe. Zajęcia warsztatowe obejmowały 33 godziny pracy z aparatem – teoria jak i praktyka fotografowania.
Efektem przedsięwzięcia, który ciężko jest zmierzyć i podać w liczbach to pasja fotografowania jak zrodziła się w młodych ludziach, to wytrwałość i determinacja z jaką dążyli do osiągnięcia zamierzonego celu. Nasz młodzież pokazała, że wbrew ogólnej opinii kierują się w życiu właściwym systemem wartości.
Zdecydowanie można powiedzieć, że projekt zakończony został sukcesem. A tych, którzy nie mieli okazji podziwiać wspomnianego wyżej albumu zapraszamy do biblioteki gdzie można go obejrzeć.