Warsztaty grafiki komputerowej - 2 edycja

W styczniu 2013 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie rozpoczęła realizację projektu zatytułowanego:Organizacja warsztatów z zakresu grafiki komputerowej w miejscowości Świekatowo dla młodzieży gimnazjalnej”, współfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

W zajęciach uczestniczyło 11 gimnazjalistów. Pierwsze zajęcia odbyły się wraz z początkiem lutego. Młodzież korzystając z programu Google SketchUp, początkowo zaprojektowała dom. Powstał dwupoziomowy budynek, w którym znajduje się duży salon połączony z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, dwie łazienki, pokój dziecięcy i biuro. Powstałe prace można było podziwiać w Bibliotece podczas wystawy w dniach od 13 do 31 kwietnia 2013r. Następnym zadaniem młodzieży było zaprojektowanie Biblioteki. Powstał nowoczesny budynek, w którym w punkcie centralnym mieści się wypożyczalnia. W budynku znajduje się również: duży magazyn na książki, sala konferencyjna, kawiarenka internetowa, biuro, bar, pomieszczenie socjalne, pokój dla dzieci i toalety. Dach Biblioteki jest oszklony. Przeznaczony jest do celów wypoczynkowych.

W dniu 23 maja 2013, w ramach zajęć młodzież wyjechała do Instytutu Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Bydgoszczy (wydział Wyższej Szkoły Gospodarki) gdzie uczestniczyła w różnego rodzaju zajęciach min. z architektury organicznej. Brała udział w warsztatach eko - badacza. Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu i przebiegu warsztatów. Dnia 19 czerwca 2013 w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się wystawy prezentująca efekty pracy uczestników oraz uroczyste zakończenie projektu. Podczas spotkania  młodzież przedstawiła zaproszonym gościom efekty swojej wielomiesięcznej pracy nad projektem budynku biblioteki i domu. Każdy z uczestników zabrał głos opowiadając o zaprojektowanych przez siebie pomieszczeniach. Spotkanie prowadzały dwie z uczestniczek projektu. Gdy zapytaliśmy uczestników jak podobały im się zajęcia to usłyszeliśmy, że były one bardzo interesujące. Wypełniały ich wolny czas i można się było wiele nauczyć, a oprócz pracy jaką wkładali w projektowanie pomieszczeń bardzo dobrze się przy tym bawili  ucząc się  nowych rzeczy, które mogą im się przydać w przyszłości.