Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Działalność za 2023 rok.

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie za 2023 rok

Zajęcia stałe:

- „Klub Mola Książkowego” – zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. które odbywają się raz w tygodniu.

- „Warsztaty rękodzieła” spotkania dla Pań, które odbywają się raz w tygodniu.

- Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych – spotkania obywają się raz w miesiącu.

- Uniwersytet Trzeciego Wieku WSG Filia Świekatowo

- W styczniu przekazaliśmy Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu obraz, który został wykonany na warsztatach rękodzieła. W/w obraz trafił na licytację podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w Świekatowie.

- W dniach od 30 stycznia do 2 lutego biblioteka zorganizowała dla dzieci zajęcia pod hasłem „Ferie w Bibliotece”. Dzieci wzięły udział w zajęciach literacko – plastycznych, rozwiązywały zagadki i krzyżówki, grały w kalambury oraz gry planszowe. W trakcie warsztatów tworzyły również zakładkę do książki metodą makramy, jak również obejrzały Teatrzyk Kamishibai, próbując stworzyć później własne opowiadanie. Zakup materiałów na zajęcia został dofinansowany przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii.

- W lutym rozpoczął się II semestr na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Filia w Świekatowie.

- 8 marca z okazji „Dnia Kobiet” biblioteka przygotowała niespodziankę dla swoich Czytelniczek. Każda Pani, która odwiedziła bibliotekę otrzymała kwiatka, a do wypożyczonej książki aforyzmy oraz quiz wiedzy o kobietach.

-W marcu biblioteka ogłosiła konkurs na „Zajączka wielkanocnego”. Celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci, młodzieży a także dorosłych. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 5 kwietnia w bibliotece.

- 19 kwietnia biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tego dnia przypada 80 rocznica powstania w getcie warszawskim. Każdy, kto w tym dniu odwiedził bibliotekę został obdarowany Żółtym Żonkilem.

- Od 8 do 15 maja świętowaliśmy Ogólnopolski „Tydzień Bibliotek”. Z tej okazji 9 maja w świetlicy Wiejskiej w Świekatowie odbył się spektakl muzyczny Teatru Bajecznego z Bydgoszczy pt. „Dzielna Sakari”. -11 maja podczas zajęć Klubu Mola Książkowego dzieci przygotowały prace plastyczne pod nazwą „Moja wymarzona biblioteka”. - 12 maja Pracownicy biblioteki odwiedzili dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Świekatowie aby poczytać im bajki.

- 26 maja biblioteka zorganizowała wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na balet „Coppelia”.

- 11czerwca z okazji Dnia Dziecka wspólnie z Sołectwem Świekatowo biblioteka zorganizowała piknik rodziny na plaży gminnej w Świekatowie. Dzieci miały okazję obejrzeć pokaz magika a także wzięły udział w specjalnie przygotowanych dla nich animacjach.

- 16 czerwca biblioteka zorganizowała wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na operetkę „Wesoła Wdówka”.

- W dniach 26 – 30 czerwca biblioteka zorganizowała wakacyjne zajęcia dla dzieci pod hasłem „Wakacje z Biblioteką”. Odbyło się pięć dwugodzinnych spotkań. Znalazły się wśród nich zajęcia literacko – plastyczne, sportowe, zabawy z chustą animacyjną. Dzieci wzięły także udział w zajęciach tanecznych oraz warsztatach z robotyki i programowania. Zajęcia odbywały się w Świetlicy Wiejskiej w Świekatowie. Organizacja zajęć została dofinansowana przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii,

- W dniach od 3 do 14 lipca w bibliotece przeprowadzona została inwentaryzacja księgozbioru - skontrum. Obowiązkowa kontrola zbiorów przeprowadzana jest co najmniej raz na pięć lat.

- 24 sierpnia odbyły się warsztaty techniczne dla dzieci – „Klockowe L-Maszyny”. Zajęcia odbyły się w ramach projektu współfinansowanego przez powiat Świecki.

- 8 września biblioteka jak co roku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku czytaliśmy wspólnie fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Czytanie odbyło się w bibliotece.

- 26 i 28 września odbyły się w naszej bibliotece zajęcia w ramach projektu "Matematyka na zielono". Był to bezpłatny projekt do którego biblioteka przystąpiła w maju tego samego roku. Polegał na przeprowadzeniu zajęć tematycznych na podstawie książki Mai Kramer „Matematyka na zielono” . W ramach udziału w projekcie książki bezpłatnie trafiły do zbiorów naszej biblioteki.

- 30 września na plaży w Świekatowie odbył się już po raz 6 Leśny Bieg Świekatowski oraz Marsz Nordic Walking. W tym roku w ramach wszystkich kategorii wiekowych w biegu i marszu łącznie wzięło udział 85 uczestników. Dzieci i młodzież startowały kolejno na dystansach 200,400,600 i 800m. Biegi odbywały się na plaży oraz parkingu. Dorośli mieli do przebiegnięcia dystans 5 km. Trasa prowadziła przez plażę, ulicę Leśną oraz okoliczny las. Taką samą trasę do pokonania mieli uczestnicy Marszu Nordic Walking.

- 19 października odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Filia w Świekatowie.

- 18 listopada biblioteka zorganizował wyjazd do Teatru Adria w Bydgoszczy na Koncert Wiedeński w wykonaniu Orkiestry Księżniczek.

-21 listopada w Szkole Podstawowej odbyło się przedstawienie Teatru Bajecznego z Bydgoszczy pod tytułem : „Świnka Cherubinka”. Piękna opowieść o sile przyjaźni, która pokona wszystkie przeszkody.

-3 grudnia na Sali Gimnastycznej w Świekatowie odbył się Gminny Kiermasz Adwentowo - Mikołajkowy. Podczas kiermaszu wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Świekatowo, zaprezentowano stoiska z rękodziełem i słodkościami przygotowano również animacje dla dzieci oraz upominki, które rozdawał święty Mikołaj. Biblioteka była jednym z współorganizatorów tego wydarzenia. -5 grudnia na Świetlicy Wiejskiej w Świekatowie odbyło się Przedstawienie Teatru Bajecznego z Bydgoszczy zatytułowane „Ten zimowy czas”.

- 19 grudnia w bibliotece odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego na „Bombkę przestrzenną”. Podczas spotkania zwycięzcom wręczono nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Konkurs ogłoszony został w połowie listopada.

Udostępniamy naszym czytelnikom darmowy dostęp do LEGIMI – internetowej wypożyczalni e-booków. Dzięki konsorcjum z WiMBP w Bydgoszczy w 2023 roku mieliśmy 15 kodów dostępu miesięcznie. Biblioteka udostępnia swoim czytelnikom dostęp do Academici. Jest to darmowa wypożyczalnia, która umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Udostępniamy lokal dla Agenta Ubezpieczeniowego PZU.

Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie współpracuje z Towarzystwem Rozwoju Gminy Świekatowo, Gminną Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii, Orkiestrą Dętą OSP w Świekatowie, sołectwami z terenu Gminy Świekatowo. GBP w Świekatowie jest również członkiem Lokalnej Grupy Działania Gminy Powiatu Świeckiego.

Pracowaliśmy również nad zakupem oraz opracowaniem nowości wydawniczych a także książek otrzymanych w darze. Pracownicy biblioteki brali udział w szkoleniach i webinariach dotyczących działalności biblioteki. Złożyliśmy a wnioski w konkursie w ramach Priorytetu 1. Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. NA LATA 2021-2025. W pierwszym rozdaniu biblioteka otrzymała dotację w wysokości 7800,00 zł. W drugim rozdaniu pozyskaliśmy dotację w wysokości 3000,00 zł.

Złożyliśmy również wniosek w konkursie „Działaj Lokalnie” aby pozyskać środki na zajęcia dla Seniorów. Dofinansowania nie otrzymaliśmy.

Biblioteka złożyła również wniosek do Narodowego Instytutu i Dziedzictwa Wsi w programie Potańcówki Wiejskie. Wniosek dotyczy częściowej organizacji Dożynek Gminnych. Dofinansowania nie otrzymaliśmy.

Przy bibliotece od marca do września funkcjonowało Centrum Aktywności Lokalnej dla dzieci i Młodzieży. W ramach centrum odbywały się zajęcia z robotyki i programowania, zajęcia taneczne i teatralne. Zajęcia odbywały się w Świetlicach wiejskich w Lubanii – Lipinach, Szewnie i Małych Łąkach. Opiekę nad CAL sprawowali kierownik biblioteki Monika Piekarska wspólnie z Panem Marcinem Bielickim pracującym w Urzędzie Gminy. Projekt realizowany był przez Lokalną Grupę Działania w Świeciu.

Pracownicy biblioteki brali również udział w spotkaniach dotyczących budowy oraz prac wykończeniowych nowego budynku Biblioteki, który powstał przy ulicy Tucholskiej. Uczestniczyli również w pracach związanych z realizacją przetargu na wyposażenie nowego budynku.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny