Działalność za 2022 rok
Zajęcia stałe: -„Klub Mola Książkowego” cotygodniowe zajęcia literacko – plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
- Warsztaty rękodzieła – cotygodniowe spotkania dla Pań.
-Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku WSG Filia Świekatowo.
- W styczniu rozpoczął się II semestr na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Filia w Świekatowie.
- W lutym w ramach działalności kulturalnej biblioteka przejęła opiekę nad „Młodzieżowym Studiem Wokalnym w Świekatowie”. Studio Wokalne funkcjonowało na terenie gminy od 2020 roku. Wcześniej pod opieką Sołectwa Świekatowo. W studiu naukę śpiewu pobiera 8 solistów. Dzieci pracują pod kierunkiem Pana Andrzeja Żółkosia.
- W dniach 15-25 luty odbyły się w bibliotece szkolenia on line dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Sieć na kulturę w podregionie świeckim”. Zajęcia dotyczyły „Projektowania graficznego z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych”. W ramach projektu odbyło się 31 godzin zajęć, w których uczestniczyła 6 osobowa grupa dzieci i młodzieży.
- 8 marca z okazji Dnia kobiet, każda Pani, która odwiedziła Bibliotekę otrzymała kwiatka z cytatem o kobietach.
- W marcu biblioteka ogłosiła konkurs na „Pisankę wielkanocną”. Celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci, młodzieży a także dorosłych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło W konkursie udział wzięło 13 uczestników.
- 23 marca rozpoczęły się „Warsztaty rękodzieła”. Warsztaty wznowione zostały po pandemicznej przerwie.
- 24 marca biblioteka wznowiła zajęcia „Klubu Mola Książkowego”. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w czwartki.
- 24 marca odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.
- 27 marca obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Teatru”. Z tej okazji 28 marca w Przedszkolu odbył się spektakl Teatru Bajecznego z Bydgoszczy zatytułowany „Bocianie serce”.
- 6 kwietnia w Świetlicy Wiejskiej w Zalesiu Królewskim odbył się „Koncert wiosenny” w wykonaniu solistów Młodzieżowego Studia Wokalnego w Świekatowie pod kierunkiem Andrzeja Żółkosia.
- 19 kwietnia biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tego dnia przypada 79 rocznica powstania w getcie warszawskim. Każdy, kto 19 kwietnia odwiedził bibliotekę został obdarowany Żółtym Żonkilem.
- 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na zajęciach „Klubu Mola Książkowego” rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy oraz rozmawialiśmy o genezie święta.
- 29 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie otrzymała 6 nowych laptopów. Pozyskaliśmy je dzięki udziałowi w projekcie „Sieć na kulturę w podregionie świeckim”. Projekt jest realizowany przez Fundację Wspierania Zrównoważonego Rozwoju ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt składał się z dwóch etapów. Pierwszy to cykl szkoleń dla pracowników biblioteki, drugi obejmował bezpłatne zajęcia online dla dzieci i młodzieży. W projekcie wzięło udział 12 uczestników. Tematyka szkoleń to „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych.
- Od 8 do 15 maja świętowaliśmy „Ogólnopolski Tydzień Bibliotek”. Z tej okazji 6 maja na świetlicy Wiejskiej w Świekatowie odbyło się przedstawienie Teatru Bajecznego z Bydgoszczy pt. „Szewczyk Dratewka”. Spektakl obejrzały dzieci z Przedszkola w Świekatowie.
- 9 maja bibliotekę odwiedziła grupa Motylków i Biedronek z Przedszkola w Świekatowie. Dzieci wraz z nauczycielami złożyły życzenia pracownikom biblioteki a przy okazji zwiedziły instytucję. - 10 maja z okazji Tygodnia bibliotek w bibliotece odbyły się zajęcia literacko plastyczne dla dzieci w wieku 6 – 10 lat.
- 10 maja pracownicy biblioteki odwiedzili Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Świekatowie. Tam odbyły się zajęcia literacko – plastyczne. Dzieci wysłuchały książki „Bibliotekarz” autorstwa Romana Pankiewicza a następnie wykonały zakładkę do książki metodą origami.
- 12 maja odbyło się spotkanie autorskie z Panią Magdaleną Stykałą. Pani Magda jest mieszkanką Bukowca oraz autorką 3 książek. Podczas spotkania autorka opowiadała również o swoich pasjach jakimi są m.in. wycieczki w Bieszczady. Uczestnicy mogli również obejrzeć przepiękne albumy fotograficzne ukazujące pasje autorki.
- 18 maja na Świetlicy Wiejskiej w Świekatowie odbyły się „Warsztaty wokalne 2022”, z udziałem Solistów Młodzieżowego Studia Wokalnego w Świekatowie. Podczas warsztatów mieliśmy okazję zapoznać się z technikami nauki śpiewu.
- 19 maja w siedzibie „Inkubatora Przedsiębiorczości w Świeciu” podpisaliśmy umowę na realizację projektu „Wakacje marzeń z Biblioteką”. Grupa nieformalna „Pożeracze literatury” złożyła wniosek o dotację w Konkursie Grantowym „Działaj Lokalnie 2022” na dofinansowanie zajęć podczas wakacji 2022 r. Wniosek ten został złożony do Działaj Lokalnie w Świeciu za pośrednictwem Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie, która pomogła przy jego pisaniu i będzie wspierała grupę podczas realizacji zadań zaplanowanych w projekcie. Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 5700,00 zł. Projekt „Wakacje marzeń z biblioteką” skierowany jest do dzieci z terenu naszej Gminy i polega na zorganizowaniu wakacyjnych zajęć dla 20-osobowej grupy w wieku 7 – 11 lat. Realizowany będzie od maja do sierpnia 2022 r.. Większość zajęć bezpłatnie poprowadzą członkowie grupy nieformalnej przy wsparciu pracowników Biblioteki a tylko trzy spotkania profesjonalni instruktorzy.
- 2 czerwca z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom bibliotekę odwiedziły Motylki i Biedronki z Przedszkola w Świekatowie. Podczas spotkania czytaliśmy bajki.
-3 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Filia w Świekatowie. Słuchaczom wręczono uroczyste dyplomy. Przygotowano również słodki poczęstunek.
- 6 czerwca z okazji Dnia Dziecka na świetlicy wiejskiej w Świekatowie odbyło się przedstawienie muzyczne pt. "Bajeczki cukiereczki" w wykonaniu Teatru Bajecznego z Bydgoszczy. Na przedstawienie zaprosiła Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie oraz Sołtys Świekatowa, który przygotował dla każdego dziecka słodki upominek.
- 27 czerwca rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Wakacje marzeń z biblioteką”. Zajęcia dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Świeciu. Rozpoczęliśmy od warsztatów literacko – plastycznych, 28 czerwca odbyły się zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, 29 czerwca – zajęcia sportowe. 30 czerwca dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych oraz obejrzały spektakl teatralny. 1 lipca odbyły się warsztaty chemiczne, podczas których dzieci poznały wiele ciekawych eksperymentów. Zakończeniem pierwszego tygodnia wakacyjnych zajęć była wycieczka do Wioski Chlebowej w Janiej Górze. Dzieci wzięły udział w warsztatach wypieku chleba oraz poznały legendę o Luppo.
- 6 lipca w świetlicy wiejskiej w Świekatowie odbył się koncert „Powitanie lata” w wykonaniu solistów Młodzieżowego Studia Wokalnego w Świekatowie pod kierownictwem Andrzeja Żółkosia.
- 11 lipca biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w kwocie 7 600,00 zł. w 2022 roku. Zakup nowości wydawniczych „Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021—2025”. Nazwa zadania: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków -Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCZ 2.0”.
- 8 sierpnia rozpoczęliśmy realizację drugiego tygodnia zajęć w ramach projektu „Wakacje marzeń z biblioteką”. Tego dnia odbyły się gry i zabawy w „Organistówce. 9 sierpnia malowaliśmy na tkaninie.10 sierpnia dzieci wzięły udział w zajęciach sportowych na stadionie gminnym. 11 sierpnia podczas warsztatów dzieci poznały filcowanie na sucho i mokro, wiklinę papierową oraz quilling.12 sierpnia odbyły się warsztaty teatralne oraz spektakl w wykonaniu Teatru Bajecznego z Bydgoszczy. Zakończeniem drugiego tygodnia zajęć był wyjazd do kina Wrzos w Świeciu na film animowany „Kurozając”.
- 23 sierpnia w Świetlicy Wiejskiej w Świekatowie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Wakacje marzeń z biblioteką”. W spotkaniu udział wzięły dzieci wraz z rodzicami. Wręczono pamiątkowe dyplomy. Dzieci opowiadały o wrażeniach związanych z udziałem w projekcie oraz o tym co najbardziej im się podobało. Przygotowano również słodki poczęstunek.
- 27 sierpnia na plaży w Świekatowie odbył się V Leśny Bieg o Puchar Proboszcza oraz marsz nordic walking o Puchar Wójta Gminy Świekatowo. Przepiękna pogoda sobotniego poranka pozwoliła na rozegranie wspaniałych zawodów. Łącznie w biegu oraz marszu udział wzięło 61 zawodników. Biegi dla dzieci odbyły się podobnie jak w latach poprzednich na plaży. W zależności od wieku dzieci przebiegły dystans 200, 400 i 800 metrów. Marsz Nordic Wakling oraz bieg dla dorosłych odbyły się na tym samym dystansie 5 kilometrów. Trasa wiodła po plaży oraz ścieżkach w okolicznym lesie.
- 3 września biblioteka przyłączyła się jak co roku do ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. W tym roku wspólnie czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Spotkanie odbyło się w bibliotece.
- 15 września w bibliotece odbyło się rozstrzygnięcie „Wakacyjnego konkursu czytelniczego”. Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Świekatowo, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury wśród dzieci i młodzieży, a także promocja nowości czytelniczych zakupionych przez GBP w Świekatowie.
- 15 września w Klubie Mola Książkowego świętowaliśmy „Dzień Kropki”. Jest to światowy dzień odwagi i kreatywności. Dzieci poznały historię Washti, bohaterki książki Petera Reynoldsa „Kropka”. - 16 września biblioteka zorganizowała wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na spektakl „Napój miłosny” .
- 13 października odbyła się uroczysta Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku WSG Filia w Świekatowie - Pod koniec października biblioteka po raz kolejny realizację projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które wraz z rodzicem odwiedzi bibliotekę otrzyma bezpłatną wyprawkę czytelniczą oraz kartę do zbierania bibliotecznych naklejek. Po uzbieraniu 10 naklejek otrzyma pamiątkowy dyplom.
- 27 października odbyła skromna uroczystość podpisania i wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Świekatowie. Podpisy pod aktem złożyli wójt Gminy Świekatowo Marek Topoliński, Przewodnicząca Rady Gminy Ewelina Ledzińska, Kierownik GBP w Świekatowie Monika Piekarska oraz wykonawca inwestycji, właściciel firmy Instalco – Tomasz Kątny. Po złożeniu podpisów dokonano symbolicznego wmurowania tuby z aktem erekcyjnym. Nowa biblioteka ma powstać do końca przyszłego roku i stać się centrum życia kulturalnego dla lokalnej społeczności.
- 7 listopada z okazji Dnia Postaci z Bajek pracownicy biblioteki odwiedzili Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Świekatowie, gdzie czytali dzieciom bajki.
- W dniach 21 listopad – 10 grudnia w bibliotece odbywał się kiermasz taniej książki.
- 25 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia biblioteczny Miś odwiedził ponownie Przedszkole w Świekatowie aby przeczytać dzieciom bajki.
- Pod koniec listopada biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w kwocie 1700,00 zł. w 2022 roku. Zakup nowości wydawniczych „Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021—2025”. Nazwa zadania: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków -Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCZ 2.0”. Był to drugi nabór wniosków w konkursie. Z tej puli środków zakupione zostały kody dostępu do platformy Legimi.
- 29 listopada w Karczmie nad Jeziorem w Świekatowie odbył się „Koncert jesienny” w wykonaniu solistów Młodzieżowego Studia Wokalnego w Świekatowie.
-30 listopada odbyły się „Andrzejki” w Klubie Mola Książkowego. Podczas spotkania wróżyliśmy z wosku, rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy i świetnie się bawiliśmy. Dla dzieci przygotowano również słodki poczęstunek.
- 4 grudnia na Sali gimnastycznej w Świekatowie odbył się już po raz trzeci Gminny Kiermasz Adwentowo – Mikołajkowy. Oprócz stoisk z rękodziełem i słodkościami przygotowano również animacje dla dzieci oraz upominki, które rozdawał święty Mikołaj. Biblioteka była jednym z współorganizatorów tego wydarzenia.
- 20 grudnia w bibliotece odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego na „Drzewko Świąteczne”. Podczas spotkania zwycięzcom wręczono nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Konkurs ogłoszony został w połowie listopada.
- 21 grudnia w bibliotece odbyły się wigilijne „Warsztaty rękodzieła”. Panie, które uczestniczą w spotkaniach przygotowały na tę okazję świąteczne potrawy.
Biblioteka udostępnia swoim czytelnikom dostęp do Academici. Jest to darmowa wypożyczalnia, która umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Poza działalnością kulturalną pracownicy biblioteki zajmowali się również zakupem i opracowaniem nowości wydawniczych. Uczestniczyli w szkoleniach i webinariach dotyczących działalności bibliotecznej. Prowadzili bieżącą obsługę czytelników oraz mieszkańców, którzy w bibliotece mogą także skorzystać z pracowni komputerowej oraz punktu ksero. Udostępniamy lokal dla Agenta Ubezpieczeniowego PZU. Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie współpracuje z Towarzystwem Rozwoju Gminy Świekatowo, Orkiestrą Dętą OSP w Świekatowie, sołectwami z Gminy Świekatowo. GBP w Świekatowie jest również członkiem Lokalnej Grupy Działania Gminy Powiatu Świeckiego.