Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Warsztaty literackie

Wydanie publikacji dotyczącej tradycji i obrzędów kultuwowanych na terenie gminy Świekatowo

Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie w czerwcu 2010 roku napisała wniosek do Lokalnej Grupy Działania Bory Tucholskie (konkurs na Małe Projekty) i uzyskała dofinansowanie na wydanie publikacji zatytułowanej  „Historia życia społecznego we wspomnieniach. Obrzędy i tradycje kultywowane w gminie Świekatowo”. Projekt współfinansowany z PROW na lata 2007-2013 w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla małych projektów.

W okresie od lutego do czerwca 2011 roku w Bibliotece odbywały się warsztaty literackie, których zadaniem było zebranie materiału do niniejszej publikacji. Książka ta to efekt pracy kilkunastu osób, gimnazjalisów pracujących pod czujnym okiem pani Urszuli Cybulskiej. Młodzi ludzie spotykali się z gronem osób starszych, którzy swoją młodość spędzili w gminie Świekatowo. Opowiadali o tych czasach, o swoim dzieciństwie i młodości, wspominali. Z tych opowieści powstał materiał, bogato ubarwiony  zdjęciami z przed kilkudziesięciu lat. Zdjęcia jakie umieszczono w publikacji pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców Świekatowa. Część z nich udostępnił nam pan Jakub Gackowski który już od długiego czasu kolekcjonuje fotografie ukazujące historię naszej gminy.

Spotkanie promujące publikację odbyło się w sobotę 29 października. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciły takie osoby jak: Wójt Marek Topoliński, prezes TRG Jakub Gackowski, Dyrektorzy Szkół Bogusław Bykowski i Ewa Tokarska-Chojnacka i wiele innych osób współpracujących z Biblioteką i wspierających  nasze działania na różnym szczeblu. Na spotkaniu można było porozmawiać z osobami tworzącymi w/w publikację, zdobyć ich autografy i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Książka dostępna jest tylko w Bibliotece. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny