Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Warsztaty grafiki komputerowej

Grafika komputerowa oknem na świat. Warsztaty z projektowania przestrzennego

W styczniu 2012 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie rozpoczęła realizację projektu zatytułowanego „Grafika komputerowa oknem na świat. Warsztaty z projektowania przestrzennego.” Współfinansowany był on z programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Skierowany do gimnazjalistów projekt miał na celu integrację młodzieży, nauczenie ich wspólnej pracy, działania w grupie oraz wspólnego osiągania celów. Podczas kilkumiesięcznego kursu obsługi programu Google SketchUp, młodzież musiała wypracować wspólne metody działania, tak aby na koniec stworzyć jeden wspólny projekt. Ponadto w trakcie trwania zajęć odbyły się dwie wystawy pokazujące osiągnięcia gimnazjalistów oraz wyjazd do Instytutu Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Bydgoszczy. Zorganizowanie zarówno wystaw jak i wyjazdu było zdaniem młodzieży. Te działania miały nauczyć ich jak powinno rozmawiać się z osobami decyzyjnymi oraz wyrobić w nich zdolności organizacyjne. Umiejętności te są niezbędne w życiu dorosłym. Potrzebne będą one zarówno w karierze edukacyjnej, w każdej pracy jaką się podejmuje ale też i w życiu społecznym. Dlatego tak duży nacisk kładzie się w programie właśnie na nie.

Zajęcia warsztatowe rozpoczęły się wraz z początkiem lutego. Jedenastoosobowa grupa gimnazjalistów złożona była z osób w wieku od 13 do 15 lat. Integracja grupy była tu nie lada zadaniem, ponieważ młodzież musiała pracować z osobami z którymi nie zawsze coś ich łączyło. Pomoc w tym spoczywała na barkach dorosłych zaangażowanych w realizację projektu.

Młodzież wykonała  wspólnie projekt domu, który zaprezentowany został w Świekatowskim Gimnazjum na forum całej szkoły 11 kwietnia 2012 roku oraz podczas wystawy w Bibliotece Publicznej. Otwarcie wystawy miało miejsce 26 kwietnia i można ją było podziwiać do końca maja. Młodzież wspólnymi siłami stworzyła też film – relację z przebiegu warsztatów.

Atrakcją dla beneficjentów w projekcie był też wyjazd do Instytutu Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Bydgoszczy (wydział Wyższej Szkoły Gospodarki). Odwiedziliśmy Instytut w dniach kiedy uczelnia wraz z pozostałymi bydgoskimi uniwersytetami organizowała Bydgoski Festiwal Nauki. Podczas wyjazdu młodzież uczestniczyła w warsztatach rysunku odręcznego, pokazie ambulansu kryminalistycznego, odwiedzili muzeum fotografii oraz obejrzeli wystawę prac dyplomowych absolwentów Instytutu.

Kolejną rzeczą zaprojektowaną przez młodzież był nowoczesny budynek biblioteki wraz z przyległym do niego parkiem. Ten projekt zaprezentowano na wystawie którą można było oglądać w dniach 9 – 26 czerwca w Bibliotece. Natomiast 26 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste zamknięcie projektu. 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny